اجماع نظر تعاونی ها به ضعف تعاون باوری دولت‌ها

ماشاءالله عظیمی دبیرکل اتاق تعاون ایران در برنامه تیتر امشب به تشریح چالش‌های پیش روی تعاون در کشور پرداخت و گفت: تعاون‌باوری در کشور ما در سطوح عالی ضعیف بوده است و حجم بالایی از قوانین و مقررات حمایت از تعاون در کشور ما به مرحله اجرا نمی‌آید.

او گفت: معمولاً روال بر این است در جایی که حجم بالایی از قوانین و مقررات رعایت نمی‌شود، بال نظارتی مجلس باید وارد عمل شود.

عظیمی با بیان اینکه بخشنامه‌ها و کاغذبازی‌ها بخش تعاون را دچار رخوت کرده است، تصریح کرد: قوانینی که تصویب می‌شود باید طوری محکم باشد که راه فرار و توجیه را بر روی دستگاه‌های اجرایی ببندد.

او افزود: ما در کشور بخش خصوصی فربهی نداریم و اینها در کنار تعاون حتی ۲۰درصد هم در اقتصاد کشور سهم ندارند.

البرز محمدی مدیرکل دفتر تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه ما روی کاغذ چیزی از قوانین کم نداریم، تأکید کرد: اما متأسفانه در عمل توجهی به این قوانین نمی‌شود.

او گفت: از سال ۸۸ قرار بود ۳۰درصد واگذاری‌ها را به تعاونی‌ها برون‌سپاری کنند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است، فقط امسال یک ردیف بودجه مستقل به این امر اختصاص داده اند که امیدواریم از سال آینده به مرحله اجرا دربیاید.

مدیرکل دفتر تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون با تأکید بر اینکه باید به بخش تعاون نگاه جدی شود، تصریح کرد: بی توجهی به این امر در شبکه توزیع تعاون، اقتصاد را دچار آسیب های جدی خواهد کرد.

او ادامه داد: تعاون وجهه اجتماعی پررنگی‌تری در مقایسه با وجهه اقتصادی خود دارد؛ بنابراین بر امنیت اقتصاد تأثیر بسیاری دارد و این ویژگی آن می‌تواند جوامع محروم، سه دهک پایین جامعه، معلولان و زنان سرپرست خانوار را توانمند کند.

محمدی سپس به ضعف دانش در بخش تعاون اشاره و تصریح کرد: در دانشگاه‌های کشور به این امر نمی‌پردازند و دانشکده‌های اقتصاد اصلاً موضوع تعاون را جدی نمی‌گیرند. وزارت علوم هم باید به این مسئله ورود کند و تنها وزیر تعاون نمی‌تواند از عهده این کار بر بیاید.

موسوی لارگانی نایب رئیس فراکسیون تعاون مجلس در بخشی از این برنامه تلفنی تصریح کرد: دولت‌های ما اعتقادی به تعاون ندارند چه زمانی که یک وزارتخانه مستقل داشتیم و چه زمان ادغام این وزارتخانه با وزارت کار.

او گفت: اگر بخواهیم تعاونی را در کشور به جایگاه واقعی خود برسانیم، باید وزیری داشته باشیم که مستقلاً حق تعاون را فریاد بزند.

موسوی لارگانی ادامه داد: طبق قانون اساسی ۲۵درصداقتصاد ما می‌بایستی به بخش تعاون واگذار شود، که اگر سالی یک درصد هم به آن اختصاص می یافت، از ابتدای پیروزی انقلاب تا امروز محقق می‌شد؛ اما متأسفانه در نگاه خوشبینانه تنها ۶درصد اقتصاد ما به تعاونی ها واگذار شده و تعاون فقط در امر توزیع فعال بوده است.

او افزود: متأسفانه مجلس هم پیگیر این امر نبوده و بُعد نظارتی مجلس در مقایسه با قانونگذاری آن بسیار ضعیف عمل کرده است؛ چراکه این ذهنیت وجود دارد که در صورت پیگیری، به مخالفت با دولت یا تسویه حساب با فلان شخص وزیر محکوم می‌شوند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: بارها ما درخواست موظف کردن مجلس به مباحث نظارتی و پیگیرشدن این نهاد را داده‌ایم که متأسفانه نتیجه‌ای در پی نداشته است.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.