تعاون ، بهترین گزینه برای اشتغال زایی

ماشاء الله عظیمی در گفتگو با رادیو اقتصاد تشکل‌های تعاونی را بهترین ساختار برای دستیابی به اشتغال پایدار عنوان کرد وافزود: در این بخش به دلیل پایین بودن هزینه‌ها، ایجاد شغل و انجام فعالیت‌های کارآفرینی به آسانی انجام می‌شود به نحوی که با سرمایه و هزینه اندک می‌توان یک شغل ایجاد کرد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر موضوع کار تیمی و جمعی حلقه مفقوده دنیاست و کشور‌های جهان به این سمت و سو در حال حرکت هستند.
عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون ایران گفت: بهترین قاعده حقوقی گروهی کار کردن در دنیا همین شکل تعاونی‌های جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: وقتی باور و موضوع تعاون در رسانه‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد، کار تعاونی و جمعی به فرهنگ تبدیل نخواهد شد.
عظیمی تصریح کرد: حمله به تعاونی متاسفانه برگرفته از این باورست که ایرانی‌ها کشتی گیر‌های قهار، ولی فوتبالیست‌های خوبی نیستند، چون تیمی و گروهی کار می‌کنند به همین دلیل وقتی یک زمین خوردگی در ورزش اتفاق می‌افتد همه خوبی‌ها زیر سئوال می‌رود.
وی همچنین از وجود ۱۴ میلیون عضو در شبکه تعاونی کشور خبرداد و گفت: این در حالی است که بخش خصوصی با چهار تا پنج هزار کارت بازرگانی کار دارد.
عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون ایران افزود: بدیهی که در بین ۱۴ میلیون عضو امکان دارد بعضی‌ها با هم نسازند، حرف یکدیگر را نفهمند و در انتخاب تیم خود دقت نکنند حال سئوالی که در ذهن خطور می‌کند اینکه پای چند تعاونی از مجموع ۱۰۰ هزار شرکت و چند عضو از ۱۴ میلیون نفر تاکنون به دادگاه مفاسد اقتصادی باز شده است که برخی‌ها به موضوعات مایوس کننده در این حوزه دامن می‌زنند.
وی ضمن اشاره به اینکه سالم‌ترین وجه اقتصاد بخشی که در دل خودنظارت پذیری داشته باشد، اظهارداشت: تعاونی‌ها مصداق بارز این مهم هستند.
عظیمی گفت: هم اکنون ۱۰۰ هزار شرکت تعاونی با ۱۴ میلیون عضو در کشور وجود دارد که قبل از انقلاب این عدد نزدیک به سه تا چهار هزار تعاونی با ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار عضو و شغل بوده است.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر یک میلیون و ۸۰۰ هزار شغل در دل تعاونی‌های کشور بصورت مستقیم فعال است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.