طرح اصلاح قانون شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در صحن علنی مجلس

معاون حقوقی و امور مجلس اتاق تعاون ایران، گفت: طرح اصلاح قانون شرکت های تعاونی توسعه عمران شهرستانی در کمیسیون اجتماعی به اتمام رسیده و دستور هفتگی صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

معاون حقوقی و امور مجلس اتاق تعاون ایران، گفت: طرح اصلاح قانون شرکت های تعاونی توسعه عمران شهرستانی در کمیسیون اجتماعی به اتمام رسیده و دستور هفتگی صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

مهرداد لاهوتی معاون حقوقی و امور مجلس اتاق تعاون ایران با بیان مطلب فوق، ابراز داشت: گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد اصلاح قانون طرح تأسیس شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی و یا استانی دراجرای ماده(۱۰۰) آیین‌نامه داخلی مجلس با اولویت در دستور قرار گرفت.

نماینده اتاق تعاون ایران در این نشست بیان داشت: بر اساس این اصلاح،  در ماده یک  فعالیت شرکت های تعاونی شهرستانی محدود به شهرستان نخواهد شد. مشابه شرکت های تعاونی شهرستانی چنانچه در هر استان امکان تشکیل شرکت تعاونی استانی وجود داشته باشد منع قانونی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: در ماده ۹ در مواردی که شرکت های تعاونی موضوع این قانون سرمایه گذاری در طرح یا طرح هایی را برای توسعه شهرستان یا استان ضروری بداند به صورت شرکت تعاونی مادر تخصصی (هلدینگ) و یا صندوق پروژه عمل می کند و با تشکیل شرکت های اقماری وابسته را برای سرمایه گذاری فراهم می نماید.

لاهوتی افزود: همچنین در ماده ۱۰ قانون حوزه شهرستان به “حوزه شهرستان و استان”و عبارت “برون شهرستانی به عبارت برون شهرستانی و استانی” و عبارت “محدوده شهرستان به عبارت محدوده شهرستان یا استان” اصلاح میشود و همچنین عبارت در “انجام پروژه و فعالیت در حوزه شهرستان” با اولویت تعاونی شهرستان مربوطه به انتهای این ماده الحاق می گردد.

لاهوتی اضافه کرد:  از ۴۷۰ شهرستان ۱۵۰ شهرستان، شرکت های تعاونی عمران و توسعه شهرستان ثبت و بیش از یکصد تعاونی فعالیت اقتصادی دارند.

وی یادآور شد: شرکت های تعاونی شهرستان و استانی دارای ظرفیت قانونی بالایی می باشد که حداقل نیم درصد مردم هر شهرستان عضو این شرکت های تعاونی می باشد.

به گفته وی، در صورت همکاری مسئولین استانی و شهرستانی می توانند فعالیت های اقتصادی خوبی داشته باشند و در جهت رفع بیکاری شهرستانها و استانها اقدام و منافع حاصل هم به همه مردم آن شهرستان و استان خواهد رسید.

منبع: پایگاه اتاق تعاون ایران،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.