ورود تعاونی‌ها برای کمک به توزیع بهتر کالاهای اساسی و تنظیم بازار

محمد کبیری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ورود تعاونی‌ها برای کمک به توزیع بهتر کالاهای اساسی و تنظیم بازار گفت: ۲۷ بهمن ماه سال جاری تفاهمنامه‌ای میان معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اتاق تعاون ایران و شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران به امضا رسید که بر اساس آن مقرر شد توزیع اقلام اساسی در شبکه‌های تعاونی کشور هرچه سریعتر آغاز شود.

وی درباره این تفاهم‌نامه گفت: با توجه به شرایط ویژه اقتصادی حاکم بر کشور، در راستای تنظیم بازار شب عید و کنترل قیمت‌ها، با امضای این تفاهمنامه مقرر شد تعاونی‌ها برای کمک به توزیع بهتر کالاهای اساسی ورود کنند.

کبیری بیان کرد: با توجه به استراتژی وزارت جهاد کشاورزی و به‌تبع آن شرکت بازرگانی دولتی ایران در استفاده از شبکه‌های توزیع کارآمد و سراسری با هدف دسترسی سریع و بدون واسطه مصرف کنندگان نهایی به کالاهای اساسی مشمول تنظیم بازار و نیز استفاده از ظرفیت بالای بخش تعاون و تجارب موفق پیشین این بخش در توزیع کالاهای اساسی این تفاهم‌نامه میان وزارت جهاد کشاورزی به‌نمایندگی شرکت مادرتخصصی دولتی ایران، معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتاق تعاون ایران به امضا رسید.

وی اظهار داشت: موضوع این تفاهم‌نامه فروش و توزیع ذخایر راهبردی برنج، روغن و شکر در شبکه‌های توزیع تعاونی با مدیریت اتاق تعاون ایران و نظات کارگروه تنظیم بازار و وزارت تعاون است که بر اساس قانون و مفاد تفاهم‌نامه مقرر شده است اتاق تعاون ایران روند کار را به‌صورت ماهانه به معاونت تعاون گزارش دهد.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره ضوابط اجرایی این تفاهم‌نامه افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه، زمان و مقادیر تخصیصی اقلام از طریق شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران تعیین و اعلام خواهد شد. همچنین شرکت بازرگانی دولتی ایران مجاز است مقادیر تحویل کالا را با توجه به شرایط غیرقابل پیش‌بینی تغییر دهد.

کبیری با اشاره به میزان و نوع کالاهای مورد نظر برای توزیع در ایام پایانی سال ۹۷ گفت: در این تفاهم‌نامه مقرر شده است ۳۰هزار تن برنج تایلندی وارداتی توزیع شود که ۱۵هزار تن آن در ایام پایانی سال و ۱۵هزار تن در ایام ماه مبارک رمضان در سال ۹۸ توزیع خواهد شد. علاوه بر برنج مقرر شده است ۱۰هزار تن شکر سفید در کیسه‌های ۵۰کیلویی و ۱۰هزار تن انواع روغن خام میان مردم برای کنترل بازار توزیع شود.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره روش پرداخت بهای کالا گفت: بهای کالا مطابق مصوبه کارگروه تنظیم بازار خواهد بود که بر اساس این مصوبه برای توزیع اقلام در پایان سال ۹۷، تهیه و ارایه ضمانت‌نامه بانکی بدون قید و شرط با سررسید چهارماهه ضروری خواهد بود؛ همچنین برای توزیع اقلام طرح ضیافت سال ۹۸ نیز تهیه شده و ارایه ضمانت‌نامه بانکی بدون قید و شرط با سررسید شش‌ماهه ضروری است.

کبیری در پایان درباره قیمت فروش اقلام گفت: بر اساس این تفاهمنامه قیمت هر کیلوگرم برنج تایلندی هومالی ۵۲۰۰۰ ریال، هر کیلوگرم برنج تایلندی رده (ب) ۴۰۰۰۰ ریال و هر کیلوگرم شکر سفید ۳۰۰۰۰ ریال تحویل اتاق تعاون ایران خواهد شد. قیمت روغن خام نیز بر اساس نرخ‌های اعلامی سازمان حمایت از مصرف کنندگان به‌زودی اعلام می‌شود.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.